Fancsika az egykori Ugocsa vármegye Tiszán inneni járásában fekvő község, ma Ukrajnához tartozó (Фанчикове) település. Lakói magyarok és ukránok.

A görög katolikus egyházközség alapítási éve pontosan nem ismert. A 18. századi összeírások egy része szerint 1688-ban már létezett, más források viszont úgy tudják, hogy csak 1703-ban alapították. Az egykori fatemplom pontos építési dátumát sem tudták megállapítani az összeírók, viszont 1775-ben azt jegyzeték föl, hogy az a telek, amelyen már emberemlékezetet meghaladó idő óta állt a templomocska, Fancsikay Judit úrasszony tulajdona volt.

A régi fatemplomot folyamatosan karban tarthatták, csak a 19. század végén kezdtek egy új kőtemplom építéséhez, amelyet Szabó András parókus idejében fejeztek be, majd Firczák Gyula munkácsi püspök 1902. október 26-án szentelte föl. 1949 után, a görög katolikus egyház felszámolását követően az ortodoxok használták a templomot, csak 1992-ben kapta vissza az újjászerveződött görög katolikus közösség.

Az új templomban egy régi ikonosztáziont állítottak föl, valószínűleg a fatemplomból helyezték át, amelyet a legutóbbi felújítás folyamán szétbontottak. Az ikonosztázionon felirat, évszám nem látszik, ezért pontos készítési ideje, faragója, festője egyelőre nem azonosítható, csak a faragványok, illetve az ikonok művészeti stílusa alapján becsülhetjük meg hozzávetőlegesen készítési korát. Az évszázadok folyamán biztosan többször megújították, átalakították, legutóbb 1975-ben festették át radikálisan. 

A fancsikai ikonosztázion, egy olyan mester, vagy műhely alkotása, aki, vagy amely a történeti Ugocsa más községeiben, s valószínűleg az egyházmegye más településein is dolgozott.

Bemutatták a Rómer Flóris Tervet